Akyaka,  Azmak Akarsuyu,  Azmak Tur Tekneleri,  Deniz,  Doğa,  Seyahat,  Yaşam

Azmak Akarsuyu

Akyaka Limanından Gökova körfezi deniz suyuna karışan Kadın Azmak akarsuyu bölgenin doğal zenginliklerini barındıran en çekici unsurlarından biridir. Eski çağlardan beri kadınların dağ köylerden gelip çamaşır yıkadıkları bu akarsu zaman içerisinde Kadın Azmağı adını almıştır.

Azmak Akarsuyu, tatlı su olup, suyun üzerinde ve sazlıkların arasında başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz birbirleri ile kavga eden ördekler, yaban kazları, karatavuklar, kunduzlar, leylekler yaşamlarını sürüdürürler. Akarsuyun üzerinde adeta suyun akış hızına karşı dans eden sevimli su samurları görülmeye değer bir olaydır. Akan suyun dibinde Dünyanın başka yörelerinde bulunmayan varlıklarını bir tek Azmak akarsuyunda sürdüren değişik bitki türleri ile doludur. Bu güzel manzara karşısında Azmak kıyılarından ayrılmak istemeyeceksiniz. Azmak kıyısı 2 km boyunca bulunan balık restoranlarında Akyaka’nın günün taze balığını yiyebilir, suyun akışını ve doğal güzelliklerini içinde yaşayarak seyredebilirsiniz.

Huzurlu ve Dinlendirici

Azmak Akarsuyu’nun su serinliği oldukça yüksektir. Dağlardan gelen soğuk su yazın çok sıcak günlerde bile serinliğini hissettirir. Suyun sıcaklığı 8 -10 derecedir. Çevresi akarsuyun doğal klima özelliği ile sıcak günlerde serinlemek isteyenlerle doludur. Ayaklarınız suya soktuğunuz da içinizin titrediğini hissedeceksiniz. Akarsuya atlamak, soğuk suya girmek cesaret ister. Yazın sıcaklarda serinlemek çok güzel bir duygu ama, Azmak akarsuyunda suda uzun süre kalamazsınız, soğuk suyun kemiklerinize kadar işlediğini hissedersiniz. Bu soğuk su özelliği ile balıkların yumurta cennetidir. Azmak Akarsuyu içinde bir çok balık barındırır.10 kg’ma varan levrek balıkları, yılan balıkları hızla akan berrak suyun içinde adeta süzülmektedirler. Azmak Akarsuyu 5 mil süratle sazlıkların arasından Akyaka limanın da deniz suyuna karışır. Limandan başlayarak Azmak boyunca orman ve yeşillikler içinde yürüyebilir, suyun üstündeki zenginlikler ile suyun altındaki otlar, yosunları bitkileri ve tüm zenginlikleri de görebilirsiniz.

Birlikte Huzur İçinde

Akyaka Liman’ından kalkan Piyade diye isimledirilen, Azmak tur tekneleri denize doğru 5 mil hızla akan suya karşı koyarak, suda ilerlerler. Teknelerin hemen yanından geçen balıkları elinizle yakalamak isteyeceksiniz. Yaşadıklarınız karşısında zamanın durduğunu düşünebilirsiniz. 30 – 40 dakika süren tekne turlarında unutulmaz anlar yaşayacak ve hafızalarınızda bu doğal cennet güzel bir anı olarak yer edinecektir. Akyaka’ya gelen herkesin doğanın içinde saklı kalmış bu cennet bölgeyi görmesi ve çevresindeki zenginlikleri yaşaması için Azmak tekne turlarına mutlaka katılmanızı öneririz.
Akyaka’nın tadını çıkarmak ve huzurunu yaşamak için sizleri bekliyoruz.

Görsel Şölen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir