Akyaka,  Apart Otel,  Deniz,  Doğa,  Geleneksel Evler,  Orman Kampı,  Seyahat,  Sokaklar,  Yaşam

Akyaka Turizm ve Konaklama

Dünya Turizm sektöründe önemli bir yeri bulunan Gökova Körfezi içinde Gökova ve Akyaka yerleşim birimleri yerli ve yabancı turistler için tercih edilen turistik bölgelerdir. Akyaka kendi yöresel zenginliklerini terk etmeyerek, sakin köy yapısını muhafaza etmiş, yerli ve yabancı turistlerin tatil yöreleri içinde tercih nedeni olmuştur.

Akyaka, sırtını Sakar Dağı eteklerine vermiştir, Yüzünü ise Gökova Körfezi’nin masmavi suyuna dönmüş, adeta su ile karanın uyumlu beraberliğini görebilirsiniz. Sahilde kısa ama geniş kum plajı, güneşlenmek ve yüzmek için uygundur. Hafta sonları kalabalık olmaktadır. Hafta arası daha sakin ve sessizdir. Deniz suyun iskele boyunca sığ olması çocuklarınızın suda ve kumda rahatlıkla oynayabilmelerine imkan sağlamaktadır.

Akyaka Kıyıları

Dünya Turizm sektörü içerisinde ülkeler ve yöreler itibariyle turistik yerler farklılık göstermekle birlikte, çoğunlukla tatile çıkan insanların ortak düşünceleri, bulundukları iş ortamlarından uzaklaşmak, sakin ve huzurlu bir ortamda dinlenmektir. Güneşin, denizin ve havuzun keyfini çıkarmak, arzulanan sportif aktiviteleri yapmak, yöresel yemekler tatmak, akşamları tercih ettikleri müzikleri dinleyerek bulundukları ortamın ambiyansı ile coşmak, aileleri ve yakın dostları ile duygu yüklü dakikalar geçirmeyi amaçlamaktadırlar.

Akyaka, iskelesinin hemen solunda (Kite Surf) uçurtma sörfü sporu için uzun bir kıyı şeridi, meltem rüzgarının etkisi ile değişik renkte paraşütler, masmavi gökyüzünü kaplamakta rüzgar ile dans etmektedirler.

Akyaka Limanı

Yaz aylarında Akyaka limanı iskelesinde sıra sıra Gökova Körfezi tur tekneleri, sabah erken saatlerde tura katılacak yolcuları bekliyorlar. Gökova Körfezi koylarının zenginlikleri sizleri büğüleyecektir. Tur sonrası siz de, Akyaka’ya neden gelmek ve konaklamak gerektiğini tam anlamı ile ifade edebileceksiniz.

Sabah erken kalkarsanız, limanın içinde Akyaka balıkçı koperatifinde balıkçı teknelerinin sabaha karşı Gökova Körfezi’nde yakaladıkları taze balıkları bulabileceksiniz. Akşam’a konakladığınız apart’ta aileniz ve dostlarınız ile balık ziyafeti yapabilirsiniz.

Azmak Kıyıları

Akyaka’yı değişik ifadeler ile anlatmak mümkün, siz gözünüzde canlandırmak isteseniz bile daha önce görmediğiniz bir ortamı tam anlamı ile gözünüzde canlandıramazsınız. Mutlaka görmeniz, o havayı solumanız ve doğal güzelikler içinde adeta kaybolmanız gerekir.

Akyaka’da büyük tesisler, büyük eğlence mekanları yoktur. Bu sayede yöresel imkanlar doğrultusunda Apart Turizm hizmeti gelişmiştir. Yörede Apart hizmeti veren tüm işletmeler seneler içinde kendilerini geliştirdikleri ve bu sektör içinde yer almak için çalıştıkları yöre insanlarıdır. Akyaka’ya gelen tatilciler konakladıkları Apart dairelerinde mevcut mutfak ve mutfak gereçleri ile kendi yemeklerini yapabilmekte, kendi evlerinde ki alışkanlıklarını değiştirmeden huzurlu bir tatil geçirebilmektedirler.

Yerli ve yabancı turist olarak Akyaka’ya tatile gelenlerin büyük ve yıldızlı oteller yerine kendilerini daha özgür hissedecekleri, kendi ev ortamlarındaki ihtiyaçlarını bulabilecekleri ufak, samimi ve sıcak ilişkiler ile geçirebilecekleri Apart Otelleri tercih etmektedirler. Tatile gelenlerin huzur duydukları, mutlu oldukları Akyaka gelecek yıllarda yeniden yaşamayı arzuladığı yer olarak zihinlerine kaydedecekleri gibi dostlarına tavsiye edecekleri tatil noktası olacaktır.

Kısa süreli tatil olanakları yanı sıra, yaz aylarında sürekli bu bölgeyi seçenler, emekli oldukları zaman büyük şehirlerin kaosundan kaçıp, yaşamlarının kalan kısmını oksijeni bol, denizi, güneşi ve huzur dolu günlerini Akyaka’da sakin bir yaşam sürmeyi planlamaktadırlar. Uzun süreli apartman tarzı yaşam süren insanlar, bahçeli bir evin rahatlığını ve özgürlüğünü Akyaka’da sınırsızca yaşayabilmektedirler.

Akyaka, insanların iş yaşamlarına kısa bir süre ara vererek kendileri ve aileleri için dinlenme, huzur bulma, yenilenme, yeniden motive olmak üzere geldikleri tatil yöresidir.

Muğla Büyükşehir Belediye düzenlenmesi ile mahalle statüsüne dönüşmesine rağmen, yeni binalar, alışveriş olanakları rağmen, eski köy olma özelliği değişmemiştir.
Akyaka’yı tercih edilen turizm yöresi olmasında en büyük pay budur. Yörede yaşayan insanlar turizme dayalı ekonomileri olduğu için bu durumdan oldukça mennunlar,
Akyaka’nın tadını çıkarmak ve huzurunu yaşamak için sizleri bekliyoruz.

Akyaka Huzurlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir