Akyaka,  Bugün,  Doğal Güzellikler,  Haberler,  Sokaklar,  Yaşam

Akyaka Zeytin Hasat Zamanı ve Yöntemleri

Tepelerin üzerine yağmur damlaları düştüğünde, yaz mevsimi eriyip gitmiş yılın en sevdiğim dönemi başlamış olur. 12 bin yıldır zeytin ağaçlarının örttüğü bu bereketli topraklar için zeytin meyvesinin hasat mevsimidir.

Zeytin meyvesi sofralık ve yağlık olarak değerlendirilir. Zeytinin hasat zamanı bölgelerine, iklime ve çeşitlerine göre değişmektedir. Zeytin sofralık kullanımı için değerlendirilecekse yeşil veya siyah olgunluk döneminde hasat edilir. Tanelerin normal iriliğine ulaşıp çeşidine özgü rengi kazandığı zaman hasat edilir.

Eğer ürün yağlık olarak değerlendirilecekse zeytinin tamamen kararması ağaçlarda hiç yeşil zeytin kalmadığı zaman beklenilir. Zeytinde yağ oranı Ekim sonu Kasım ortalarında daha fazla olur. Hasadın çok geciktirilmesi olgunlaşan zeytinlerin ağaçlardan yere düşerler.

Yöremizde zeytin hasadında iki yöntem uygulanmaktadır.

Ağaç altına dökülen olgunlaşmış zeytinler elle toplanmaktadır. Bu yöntemle toplanan zeytinler daha çok zeytinyağı için değerlendirilir. Ancak yere düşen zeytinler zedelendikleri için yağa oranları düşük olur.

Kalite açısından en uygun hasat şekli, olgunlaşan zeytinlerin ağaç üzerinden elle sıyırılarak toplanmasıdır. Bu şekide hasat edilen zeytinler kalite oranları yüksek olur sofralık olarak değerlidirilir. Bu hasat süresince daha fazla emek ve zaman harcansa bile ürünün kalitesinin yüksekliği bu giderleri karşılıyacaktır.

Tavsiye edilmeyen hasat yöntemi sırıkla zetin ağaçları dallarına vuralarak yapılan yöntemdir. Fakat bu yöntemde hem zeytin tanelerinin zarar görmesi ve ağacın hasar alması mümkün olduğu için tavsiye edilmez. Zaten bu yöntem sonucu yere düşen zeytinleri kalitesi düşük olacaktır ve sofralık olarak değerlendirilmeyecek, yağ üretimi için kullanılacaktır.

Akyaka’da bilinçli hasılat yapalım, gelecek nesillerimizin zeytin meyvesini tanımalarına imkan bırakalım.

Akyaka Orman Kampı
Akyaka Orman Kampı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir