Akyaka,  Bugün,  Doğa,  Doğal Güzellikler,  Duyurular,  Eşsiz Doğal Canlılar

Akyaka Kışa Hazırlanıyor

Akyaka limanı, Gökova Körfezi‘nin sonunda denizin kara ile birleştiği, Kadın Azmak suyunun denize döküldüğü yerdedir. Bu gizli ve doğal cennet, Sakar Dağı‘nın eteklerinde Gökova Körfezine açılan cennet bir limandır.

Gökova Körfezi‘ne bakan Sakar Dağı‘nın yamaçlarında çam ormanlarının hakim olduğu yeşillikler içerisinde çam ağaçlarının kokusu ve doğal yeşil renkler, Gökova Körfezi‘nin meltem esintisi ve denizin mavilikleri binlerce yıldır birlikte olmanın huzurunu size yansıtacaktır.

Akyaka, yılın her anı, doğal güzellikleri ile sizi karşılar ve keşfetdilmeyi bekler. Siz doğa ile bütünleşerek huzurlu bir tatil yapma imkanına sahip olacaksınız. Akyaka’da yaşadığınız anlar sizin yaşamanızda güzel günler olarak hep kalacaktır.

Sırtını yemyeşil dağlara veren, eteklerini masmavi sulara yaymış sessiz, sakin, huzur dolu bir kasaba düşleyin. Çevre ve gürültü kirliliği hiç yok. Hangi tarafa bakarsanız yeşilin ve mavinin bütün tonları ile karşılaşır ve içinde kaybolursunuz.

Gökova” ovasının sazlıklarına gelen değişik türdeki göçmen kuşlar, leylekler, flamingolar ve pelikanlar Akyaka’da size ömür boyu unutamayacağınız bir görsellik sunacaktır.

Gökova Körfezi‘ne doğru açılan Akyaka, muhteşem güzelliklere sahip doğayı ve huzuru bulabileceğiniz mutlaka görülmesi gereken eşsiz bir tatil yöresidir.

Akyaka’yı doğal kılan turizm alanı olarak geç keşfedilmesindendir. Yapılaşma yöresel mimari tarzında gelişmiş, doğallığından fazla ödün vermemiş hala yemyeşil görüntüsü ve keşfedilmeye hazır çam ormanları ile sizleri bekliyor.

Yeşillikler içinde yürümek, bol oksijen alarak kendinizi yenilemek, akvaryum berraklığına sahip denize girmek, su altı Dünya’sının zenginliğini görmek için denizin derinliklerine dalmak, Gökova Körfezinde bizimle yapacağınız mavi yolculuk veya günlük tur tekneleri ile gününüze canlılık kazandırmak, akşamları keyifli bir barbekü, mangal keyfi yaşamak, suyun sesi, meltem rüzgarı esintisi eşliğinde huzur içinde uyuyarak, dinlenerek ertesi güne hazırlanmak istemez misiniz.

Gün sonunda yaptığınız aktiviteler sonucu yorgun düşeceğinizi düşünebilirsiniz. Tüm güzellikler içersinde Akyaka‘nın yüksek oksijen seviyesi altında yaptığınız aktiviteler, çam ormanlarından gelen doğal parfüm kokusu, suyun ışıltısı ve sesinin verdiği enerji, sizin bütün yorgunluğunuzu alacak, sevdikleriniz ve dostlarınız ile ertesi gün yapacağınız aktiviteleri konuşuyor olacaksınız.

Akyaka coğrafi konumu itibariyle ılıman iklim kuşağındadır. Gündüzleri denizden karaya esen serin meltemleriyle yazın en sıcak günlerinde bile güzel ve huzurlu bir gün geçirilebilir. Yaz ve kış aylarında yılın 200 – 250 günü güneşli geçiyor. Ortalama %50 ila %70 arasında değişen düzenli bir nem oranına sahip. Bu da insan sağlığı için ideal bir ortam sunuyor…

Akyaka, doğal güzellikleri ile tarihi dokusuyla, huzur ve sakinliğin hüküm sürdüğü ve ılıman iklimi nedeniyle yılın her ayında tatil yapmaya uzun soluklu yaşamaya en elverişli yörelerden biridir…

Akyaka 1988 yılından itibaren Türkiye Doğa Koruma Kanunu kapsamındadır.